Okul

Taze Yumurta Suda Neden Batar

Beslenme ihtiyacımızı çeşitli yiyecek ve içeceklerle karşılarız. Besinler tüketerek enerji sahibi oluruz. Vücudumuzun gelişmesi ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için beslenme ihtiyacı duymaktadır. Yumurta da bu besinler arasında bol protein ve karbonhidrat içermektedir. Sağlık açısından günde bir adet yumurta tüketmemiz gerekmektedir.

Besinler taze olduğu müddetçe odlukça faydalı olur. Bazı besinler bekledikçe bozulma gösterir ve besleyici değerini kaybeder. Yumurtanın da raf ömrü çok uzun olmadığından dolayı taze tüketmemiz gerekmektedir. Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için içi su dolu leğen kullanabiliriz. Taze yumurta ile bayat yumurtanın yoğunlukları farklılık gösterir. Yumurtada basit bir işlem sayesinde taze ve bayat olduğu anlaşılabilir.

Yumurta suyun dibine batıyorsa eğer tazedir, yumurta suyun üstünde kalıyorsa bayattır ve tüketmeyin. Taze olan yumurtanın yoğunluğu fazla olduğundan dolayı yüzmez ve biter batar. Bayat yumurta ise suyun üzerinde kalmaya devam eder.

Yoğunluk ve taze bayat yumurta deneyimizi bu şekilde tamamlayarak sonuçlara ulaşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu