Okul

Vatan Sevgisi İle İlgili Atasözleri

Yaşadığımız topraklar uzun yıllar boyunca atalarımızın verdiği mücadeleler sayesinde bağımsızlıklarına kavuştular. Vatan topraklarında özgür ve huzurlu yaşamı anlatan atasözlerine değinmeliyiz.

Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır: Bayrağın taşıdığı değer onun uğruna verilen canlar ve dökülen kanlardır.

Benden eğerimi, atımı isteyin vereyim ama vatan toprağımdan bir karış toprak istemeyin: Sahip olduğum her şeyi veririm ama kimse benden bir karış toprağımı dahi istemesin.

Eğer vatan tehlike de hissedilirse her şey vatana aittir: Vatan tehlike altında olduğu zaman üstünde bulunan her şey bu mücadele doğrultusunda vatana aittir.

İnsanı vatanını sever, hürriyet, rahatı, hakkı vatan sayesinde kazanmıştır: Vatan olduğu sürece insanlar huzurlu ve mutlu yaşamlar sürerler. Vatanını kaybedenler ise huzurlu mutlu şekilde yaşamlarına devam edemezler.

Vatan milletin evidir: Vatan bir milletin yaşayabileceği evdir. Nasıl vatan içinde evimiz bizim için ev olduğu gibi de vatanda millet için öyledir.

Vatan sevgisi imamdan gelir: İnsanın vatanını sevmesini sağlayan değerler imamdan gelmektedir.

Vatan uğruna ölen insan mesut insandır: Vatanını korumak için ölen insanlar en güzel şekilde ölmüştür.

Vatanına sadakatle hizmet edenin atalarına ihtiyacı yoktur: Vatanına hizmet eden ve onu koruyan birisinin atalarının yaşadıklarından ders almasına gerek yoktur, çünkü o vatanına en güzel şekilde bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu