Vatan Sevgisi İle İlgili Atasözleri

Yaşadığımız topraklar uzun yıllar boyunca atalarımızın verdiği mücadeleler sayesinde bağımsızlıklarına kavuştular. Vatan topraklarında özgür ve huzurlu yaşamı anlatan atasözlerine değinmeliyiz.

Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır: Bayrağın taşıdığı değer onun uğruna verilen canlar ve dökülen kanlardır.

Benden eğerimi, atımı isteyin vereyim ama vatan toprağımdan bir karış toprak istemeyin: Sahip olduğum her şeyi veririm ama kimse benden bir karış toprağımı dahi istemesin.

Eğer vatan tehlike de hissedilirse her şey vatana aittir: Vatan tehlike altında olduğu zaman üstünde bulunan her şey bu mücadele doğrultusunda vatana aittir.

İnsanı vatanını sever, hürriyet, rahatı, hakkı vatan sayesinde kazanmıştır: Vatan olduğu sürece insanlar huzurlu ve mutlu yaşamlar sürerler. Vatanını kaybedenler ise huzurlu mutlu şekilde yaşamlarına devam edemezler.

Vatan milletin evidir: Vatan bir milletin yaşayabileceği evdir. Nasıl vatan içinde evimiz bizim için ev olduğu gibi de vatanda millet için öyledir.

Vatan sevgisi imamdan gelir: İnsanın vatanını sevmesini sağlayan değerler imamdan gelmektedir.

Vatan uğruna ölen insan mesut insandır: Vatanını korumak için ölen insanlar en güzel şekilde ölmüştür.

Vatanına sadakatle hizmet edenin atalarına ihtiyacı yoktur: Vatanına hizmet eden ve onu koruyan birisinin atalarının yaşadıklarından ders almasına gerek yoktur, çünkü o vatanına en güzel şekilde bağlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz