Okul

Vatandaşların Seçimlere Katılmamasının Yol Açabileceği Olumsuzluklar Neler Olabilir

Seçimler bir ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak kişilerin belirlenmesini etkiler. Seçilme 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı katılabilir. Kendi iradesi doğrultusunda ülke yönetiminde söz sahibi olacak kişilerin halk oylamalarıyla belirlenmesi sağlanır. Seçimlerin yapılması halkın özgür iradesini kullanarak oyunu kullanmasıyla yapılır.

Seçmenler tarafından katılım gösterilerek ülkenin genelinde kişilerin haklarını kullanarak seçimler yapmış olmasının göstergesi olmaktadır. Geniş katılım sayesinde daha demokratik bir yönetim söz sahibi olur. Halkın katılımı yönetimi meşrulaştırdığı gibi insanların bu yönde düşünceleri belirlenir. Genel oy ilkesine bağlı olarak seçimlere katılım en yüksek seviye de izlenmelidir.

Halkın seçime katılmaması kendilerini temsil edecek kişilerin seçilmemesine neden olarak yönetimi etkilememek olacaktır. Vatandaşların anayasal görevlerinden birisi seçim zamanında oy kullanarak kendini yönetecek olan kişileri belirlemeleridir. Kanunen seçimlere katılmayan kişiler belirlenerek cezai işlemler dahi uygulanmaktadır. Vatandaşlık görevini yerine getirerek vatanımıza milletimize ne kadar bağlı olduğumuzu göstermemiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu