Sorular Cevaplar

Vejeteryan Nedir Nasıl Olur

Vejetaryen denildiğinde aklımıza ilk gelen et yemeyen daha çok ağırlıklı olarak bitkilerle beslenen kişileri düşünebilirsiniz. Çevreci yaklaşım düşüncesi ile beraber kendilerini çevre dostu olarak tanıtırlar. Vejetaryen olmaya karar verecekseniz hakkında bir çok bilgiye sahip olmalısınız. Aklınızdaki soruların cevabını aldıktan sonra karar size aittir.

Vejetaryenler kendi içinde ayrılmaktadır. Vegan olarak sınıflandırılmış olanlar sıkı vejetaryenlerdir, ağızlarına hayvansal gıdalara ait hiçbir şey koymazlar. Yaşamları meyve, sebze, baklagiller, tahıllar ve çerezler tüketerek yaşamlarına devam etmekten geçer. Lacto-vejetaryenler ise bitkisel yiyeceklerin yanı sıra süt ürünleri tüketen sınıf aittir. Bitkisel yiyeceklerin yanı sıra tükettikleri hayvanlardan elde edilen ürünlerle sınıflandırılmış olmaktadır. Vejetaryenler sağlıklı beslenmeye önem vererek öyle hareket ederler. Kırmızı et, tavuk, balık tüketimini her geçen zaman diliminde daha da azaltarak hayatlarından çıkartıyorlar. Beyaz et tüketenler ise yarı vejetaryen sınıfına girmektedir.

Vejetaryen olmak sağlıklı beslenmek değildir. Kısmen olsa da sağlıklı beslendiklerinden dolayı vücutları fit kalır. Hayvansal proteinlerden yeterince faydalanamayan insanlar zihinsel gelişimlerini de tamamlayamazlar. C, E, anti oksidanlar, vitaminler, carotenoidler yönünden zengin olurlar. Beslenmelerine dikkat ederek daha çok bitkisel gıdalar tüketmelerinden dolayı kalp hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon, osteoporoz ve bazı kanser hastalıklarından korunmalarını sağlamaktadır.

Vejetaryen olmak için yediklerimize içtiklerimize her zaman dikkat etmeliyiz. Bize uygun olan sınıfa dahil olarak yeme içme düzenimizi değiştirmemiz mümkündür. Kendi kararlarımız doğrultusunda buna imkan verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu