Okul

Eski Zamanlarda Oynanan Oyunlar Nelerdir

Eski zamanlarda oynana ama günümüzde unutulan çocuk oyunları sosyalleşmemize yardımcı olmaktadır. Günümüzde teknoloji gelişmesi geçmişte oynanan oyunların unutulmasına neden olmuştur. Herkes bilgisayarların telefonların başında olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Büyüklerimizin oynadığı oyunlar geçmişte kalıp günümüz çocuklarının bilmediklerinden olmuştur. Bir çok çocuk oyunu oynanmaktadır.

Körebe
İki veya daha fazla kişi ile oynanır. Birisinin gözü tülbent veya başka kumaşla kapatılır. Onun görmediğine emin olduktan sonra kendi etrafında dönmesi sonucunda oyun başlar. Belirli bir güvenli alan içerisinde çocuklar dolanırken ebe olan onları yakalamaya çalışır. Sesler çıkartırlar birisi yakalana kadar devam etmektedir. Herhangi bir şekilde yaralanmaya sebep olabilecek etkenlerden sakınılmalıdır.

Köşe kapmaca
Sokakta oynanan çocuk oyunlarındandır. Belirli bir köşe belirlenir ve bir fazla kişi ile oynanmaktadır. Bu sırada herkes bir yeri kapar dışarıda kalan ise elenir. Köşe kapmaca da sona kalan kişi oyunu kazanmış olur. Oyun ne kadar fazla kişi ile oynanırsa o kadar renkli ve eğlenceli olmaktadır. Oyuncular köşeler arasında yer değiştiriyor gibi olur.

Yağ satarım bal satarım
Herkes daire çizecek gibi dizilirler. Belirli yere oturur ve birisi arkada elinde mendil ile dolaşır. Yağ satarım bal satarım şarkısı söylenirken gizliden birisinin arkasında mendili bırakır ve koşar. Arkasındaki mendili gören kişi kalkarak onu kovalar eğer yetişirse kazanır. Yetişemezse o kişi döndükten sonra diğerinin yerine oturur oyun böyle devam eder.

Yakar top
İki eşit grup kurulur bunlar en az iki kişiden oluşmalıdır. Güvenli alan belirlendikten sonra arada boşluk olacak iki nokta bulunur. İki tarafa karşı grupta olanlar geçer. Diğer grup ise ortaya geçerek atılan toplardan sakınırlar. Toptan kaçarak yakalanmamaya çalışırlar, topu havada yakalarsalar bir can kazanırlar. Topun yere çarpması oldukça önemlidir.

İstop
Çocuklar bir daire oluşturur. Topu havaya atarak birisinin ismini söyler ve o kişi topu yakalamaya çalışır. Topu yere değmeden yakalarsa eğer başkasının ismini söyleyerek atabilir, yere değerse eğer istop diyerek herkesin durmasını belirtir. Sonra birisinin ismini söyleyerek topu fırlatır eğer vurabilirse o kişi elenir.

9 ve 21 Aylık
Basketbol topu ve potasının bulunduğu alanda uygulanır. Yan yana sıraya dizilirler potanın sağından soluna saat gibi olur. Herkes top atar 9 veya 21 kere top potadan geçerse bir kişi elenir. Kimse atamazsa bir adım kayarak sonda olan kişi pota altına geçer ötekisi de başında oynamaya devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu