Okul

Verem Haftası İle İlgili Kompozisyon

Veremle savaş haftası her yıl sadece Ocak ayının ilk haftasında değil her gün aklımızda olması gereken hastalıktır. Tüberküloz adındaki bu hastalık akciğerlere yerleşerek kan yoluyla tüm vücuda yayılma özelliğine sahiptir. Bulaşıcı olmasıyla tüm canlıların yaşamlarını tehdit etmektedir. Erken teşhis bir çok hastalıkta olduğu gibi verem hastalığında da sağlığa kavuşturmaktadır.

Tıp dünyasında ölümcül hastalık olarak bilinen tüberküloz solunum yoluyla başkasına bulaşabilir. Alman Doktor Robert Koch tarafından bulunmuş. Hastalık ilk hangi akciğere bulaşarak vücutta yayılmakta. Tedavisi edilmezse ölümlere sebep olmakta. Verem hastalığın tedavisi B.C.G aşısı ile yapılmakta. Sağlık kuruluşlarına gidilerek verem aşısı olunup vücut tehlikelere karşı korunabilir. Bulaşsa dahi öldürücü etki yapmadan kolaylıkla atlatılabilir. Özellikle yeni doğan çocuklara yapılacak aşı ölüm tehlikelerini ortadan kaldırıyor. Ülkemizde milyonlarca insan veremle mücadele ederken 22 Aralık 1952 yılında ülkemize gelerek ücretsiz olarak insanlara aşıları yapılmıştır.

Veremle mücadele de aşı önemlidir. Bebekler, okul çağındaki çocuklar aşılarını yaptırarak vücut dirençlerini arttırmaları gerekmekte. Eskiden korkulan hastalık olmasına rağmen günümüzde o kadar korkulacak değildir. Halk bilinçlenerek vereme karşı savaş açmalıdır. Aşılar sayesinde veremden korunarak sağlıklı yaşamamız mümkündür. Veremle mücadele amacını benimseyerek kurulan dernekler, vakıflara katılarak mücadelemizi tüm dünyada devam ettirebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu