Okul

Virüslerin Yararları ve Zararları Nelerdir

Virüslerin Yararları ve Zararları Nedir Yazı

Virüsler başlı başına bir hastalık olarak görülüyor her ne kadar öyle kabul edilmiş olsa dahi faydaları da vardır. Virüsler ile birlikte ortaya çıkan hastalıklar Hepatit B, Hepatit C,CMV, grip, soğuk algınlığı, suçiçeği, uçuk gibi yaygın hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Virüsler aynı zamanda ciddi hastalıkların nedenidir. Ebola virüsü kanalı ateş olarak bilinmektedir.

Virüslerin bir araya gelmesi ile birlikte hücrenin ölümü sonucunda ortaya çıkarlar. Çok hücreli canlılar ölürse diğer canlıları da etkilemeye başlarlar. Çoğu virüs homeostaz bozulmasından dolayı oluşur.

Virüslerin Yararları
Virüsler molekül ve hücreler olarak işlevlerini anlamak için kullanılıyor. Örneğin genetik olarak DNA çoğalmasında transkripsiyon RNA işlenmesi, translasyon, protein taşınması gibi mekanizmaların oluşmasında virüslerin etkisi bulunmaktadır.

Genetik alanda kullanılıyor genleri hücrenin içersinde yerleştirmek için virüsleri taşıyıcı olarak kullanıyorlar. Genlerin genomda yer almasının etkisinin anlaşılmasında yararlı olup kanser tedavisi ve gen terapisinde kullanılıyor.

Bir Yorum

  1. Dünyanın en tehlikeli virüsü ebola olarak bilinir hastalıktan henüze kadar kurtulan yok
    afri kokeninden gelmiştir ve oldukca tehlikelidir şu ana kadar bilim adamları tam bir kurtuluş bulamamıştır 120 yıl once ABD’
    de eboladan korunma kuruluşu açılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu