Okul

Vitaminler ve Özellikleri

Vitaminler insan vücudu için oldukça önem arz eden bileşenlerdir. Eksikliklerinde sağlık sorunlarına neden olabildikleri gibi fazla olmaları da insan vücudu için sorun teşkil edebilir.

Vitaminler suda ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılırlar. Suda eriyen vitaminler B ve C vitaminleri iken, A,D,E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler grubuna dâhildir.

A Vitamini, Özellikleri ve Faydaları

A vitamini vücudun bütün bölümleri için büyük önem taşır. Pişirilmeye ve ısıya dayanıklı bir vitamindir. Diş, diş etleri, tırnak ve cilt sağlığı için oldukça faydalı ve gerekli bir vitamindir. Maydanoz, havuç, ıspanak, marul gibi bazı bitkilerde bol miktarda bulunur.

B Grubu Vitaminler, Özellikleri ve Faydaları

B Grubu vitaminler genel olarak bahsedilecek olursa;  kas ve sinir sistemi, metabolizma hareketleri, hormonal sistem, büyüme gelişme için faydalı vitaminlerdir.

C Vitamini, Özellikleri ve Faydaları

Narenciye, çilek, karpuz, marul, maydanoz gibi bitkilerde bulunan C vitamini vücut tarafından üretilemez ve vücuda alındıktan dört saat sonra kandan uzaklaşır. Antioksidan özelliği vardır. Eksikliğinde diş eti çekilmeleri ve kanamaları görülebilir.

D Vitamini, Özellikleri ve Faydaları

Kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayarak büyüme ve gelişme, kemik sertleşmesi gibi konularda fayda sağlar.  Balık ve yumurtada bulunur.

E Vitamini, Özellikleri ve Faydaları

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Antioksidan etkilidir. Buğday, tohumlu besinler, mısır ve yulaf gibi besinlerde bulunur.

K Vitamini, Özellikleri ve Faydaları

Kanın pıhtılaşmasında görev yapar. Vücutta üretilir. Ispanak, kabak, marul gibi bitkilerde bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu