Sorular Cevaplar

Vurgun Nedir? Dalgıçlarda Vurgun Yeme Olayı Nasıl Oluşur?

İnsanlar denizlerin derinliklerine çeşitli sebeplerden dolayı inmektedir. Dalgıçlık yapmanın yanı sıra denizlerin dibindeki enkazları çıkarmak, bitkiler ve canlıları araştırmak için dalışlar yapmaktadır. İç içe olanlar için genelde karşılaşılan durumlardan birisi deniz tabiri ile vurgun yemektir.

Denizde her 10 metre derinliğe inildiği zaman 1 atmosfer basıncında artış gözlemlenir. Örneğin kişi 50 metre derinliğe indiği zaman 5 atmosfer basıncına eşdeğer bir basınç uygulanacaktır. Vücudunun her santimetrekaresinde olan basınç artarak 5 katına çıkar. Basıncın artması sonucunda akciğer görevini yerine tam anlamıyla getiremez ve kan basıncında artış gözlemlenir. Vücut ısısı düştüğü gibi kalp atışı hızlanarak kişi bilinç kaybı yaşayabilir.

Dalgıçları gözlemlediğiniz zaman fazla derinlere inmezler. Vurgun yemekten korktuklarından dolayı tüp kullanarak kendilerin koruyabilirler. Derinlere dalarak aniden yüzeye çıkması sonucunda atmosfer basıncının değişmesine bağlı olarak vurgun yerler. Aniden su yüzeyine çıkmadan önce gazlar süratle genleşir. Damarlarda genleşerek kendisini toparlar. Vurgundan dolayı damarların tıkanmasına sebep olarak ölüme dahi neden olabilir. Acil durumlarda müdahale ederek doku kaybının önüne geçilebilir.

Vurgun yiyen kişiler özel olarak tasarlanan basınç odalarına götürülür. Burada atmosfer basıncına uygun alan yaratılarak kişiler korunabilir. Vurgun yiye kişiler aynı derinliğe götürülerek kendisinin toparlanması sağlanır.

Dalgıçlar vurgun yememek için su düzeyine çıkışları yavaş şekilde olmalıdır. Hızlı çıkışlarda genelde vurgun yiyerek sorun yaşamaktadır. Vücutları kendisini toparlayarak basıncın azalması ile hazırlaması sonucunda vurgun yemenin önüne geçebilmektedir. Vurgun durumlarında çıkış hızlarına dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu