Okul

Hicretin İslam Tarihindeki Önemi

İslam dininin Peygamberi Hz. Muhammed’in hicret etmesi Müslümanlar için oldukça önemlidir. Hicret, Mekke topraklarından göç ederek Medine’ye yapılan göç hareketidir.

Hicret 622 yılında Müslümanların Mekke’den Medine’ye göç etmeleri ile başlamıştır. İslam dininde 610 yılında Hz. Muhammed (s.a.v) Kuranın inmesi başlamış ve inanlar ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte inanmayanlar farklı bir dine inanan Müslümanları hor görerek onlara zulüm etmeye başlamışlardır. Müşrikler onları istememekle birlikte İslam dininden vazgeçmeleri için ellerinden geleni yapmışlardır. Zamanla birlikte zulümlerin artması ile birlikte Medine’den Mekke’ye gelen heyetlerde iki başlamış ilişkiler kurularak niyetleri ortaya çıkmıştır. Hicret’in yapılmasına yönelik görüşmeler sonucunda Müslümanların kendilerine yeni toprak arayışı içersine girmeleri başlamıştır. Medineliler Müslümanlara kapılarını açarak Hicret’in başlamasını sağlamıştır. Mekke’yi bırakarak Medine’ye göç etmişlerdir. Uzun yıllar boyunca burada kaldıkları gibi İslam dinini en doğru ve yaygın şekilde yayılmasını sağlanarak hızlanması sağlanmıştır. İslamiyet Medine topraklarında gelişerek bugünkü haline gelmiştir.

İslam dünyası için önemli İslamiyet’in hızla yayılmasını sağlayan hareket olmasıdır. Hicret yapılmasaydı belki Müslümanlık bugün olmadığı gibi yayılmayacak ve kaybolup gidecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu