Okul

Yağış Nedir Hakkında Bilgi

Su buharı yeryüzünden atmosfere doğru yükselerek, belirli seviyeye ulaştığında yoğunlaşarak tekrar yeryüzüne düşmesine yağış denir.

Su buharı soğuma ve nem oranının artmasıyla birlikte yağışa dönüşür. Sürekli buharın yükseldiği topraklarda yağış oranı çok olur. Gökyüzüne ulaşan su buharı zamanla yoğunlaşarak yağmur, kar, dolu olarak yeryüzüne düşer. Belli bir döngü içerisinde yağış devamlılığını sağlar. Temiz tatlı su olarak yeryüzüne inmektedir. Temiz havaya sahip yerlerde yağmur suyu içilebilir. Şehir merkezlerinde yağan yağmur havadaki toz, asit gazını yeryüzüne indirerek kirliliğe sebep olmaktadır.

Yağış Türleri Nelerdir

Dolu: Su buharının gökyüzüne ulaşmasıyla birlikte sıcaklığın birden düşmesi sonucunda tanecikler donarak doluya dönüşür. Atmosfer içindeki tanelerin dikey hava hareketi sonucunda oluşmaktadır. Sıklıkla görülmeyen yağış türüdür.

Kar: Soğuk havalarda atmosfere yükselen su buharı donarak tanecikler haline gelerek yeryüzüne düşerler. Genelde kış aylarında görülen yağış türüdür. Su buharı sıfır derecenin altında donarak buzlaşmaya başlar. Kristal taneciklerine benzeyen yapısıyla yeryüzüne inmektedir. Kar tanelerini yapısı kristal tanelerine tam benzemese dahi benzerlikleri vardır. Mikroskopla yakından bakıldığında kristali andıran yapıya sahiptir. Kar tanelerinin çapları 2-4mm, ağırlıkları 0,005 gram olarak düşer. Havanın etkisiyle birlikte tipi gibi değişik yağış şekillerine dönüşebilmektedir. Kar yağışı hava sıcaklığı -4 ila -20 °C arasında görülür. Dünyanın dört bir yanında görülen yağış türü olmaktadır. Kış boyunca kar yağışı ile karşılanarak bitkiler donar, yollar kardan dolayı kapanır, çığ gibi doğal afetlere sebep olur.

Yağmur: Su buharının yükselmesi sonucunda soğuktan yoğunlaşarak sıvı haline gelerek yeryüzüne düşmesidir. Yağış her mevsimde görülür. Yağmur şiddeti su buharının yoğunluğuna göre değişmektedir. Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında yoğun olarak görülür.

Çiy: Havanın açık ve durgun olduğu zamanda su buharı atmosfere yükselmeyerek soğuktan etkilenip cisimlerin üzerinde yağmur yağmış gibi görülmesidir.

Kırağı: Soğuyan zeminden yoğunlaşan su buharı kristalleşerek cisimlerin üzerine kar yağmış gibi görüntü yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu