Okul

Yağmurun Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Yağmur buharlaşma sonucunda atmosfere yükselen gazın orada yoğunlaşarak yeryüzüne düşmesidir. Meteorolojik olay olup yeryüzünde su döngüsünü sağlayarak insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için temel ihtiyacı karşılar. Yağmur özellikle yaz aylarında fazlası ile ihtiyaç duyulur.

Yağmurun olumlu ve olumsuz etkilerini inceleyelim

Olumlu Etkileri

Yağmurların yağması ile birlikte toprak suya kavuşur ve insanların sebze meyve gibi yiyecek ihtiyaçları karşılanmaktadır. Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilir aynı zamanda doğada oluşan pislikler temizlenmiş olur. Kuru havalar nemlenerek temiz bir atmosfere kavuşulabilir. Su döngüsü gerçekleşir insanların temel ihtiyacı olan suya kavuşması sağlanır. Hava sıcaklığının düşmesini sağlar. Barajlarda su miktarı azalması sonucunda tekrar dolarak kentsel yaşam alanlarının susuz kalmasını önlemektedir.

Olumsuz Etkileri

Yağmurlar ne kadar faydalı olsa dahi bir noktadan sonra yaşamı olumsuz etkileyebilir. Yoğun olarak yağmurlara tabi kalan bölgelerde heyelan toprak kayması görülmektedir. Meyve ve sebze yetiştiriciliği az miktarda yapılır bölgenin bazı kesimleri bataklık haline dönüşür. Şiddetli yağmur sonucunda mahsuller zarar görür.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu