Sorular Cevaplar

Yalan Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Televizyonlarda, gazetelerde veya reklamlarda yalan makinelerinin varlığını görürüz. Yalan söyleyen kişilerin söyleyip söylemediklerini anlamak amaçlı kullanılan araçtır. ABD polislerinin sorgulamalarında göreceğiniz değerdir. ABD’de sorguya çekilen suçlular yalan makinelerine bağlanarak sorulara cevap verdirttikleri olmuştur. Yalan makinesi olan “Polygraph” denilen alet olmaktadır. Makine’den kişiye 4-6 sensör bağlanarak test yapılmaktadır. Kişiye bağlanarak sensörlerden gelen sinyallerden faydalanılarak sonuçlar alınır.

Sensörlerin ölçümleri
Nefes alış veriş hızı
Nabız
Kan basıncı
Terleme miktarı

Yalan makinesi dört ayrı noktadan elde ettiği sonuçları doğrultusunda çizgiler belirlemektedir. Kişi bir süre yalan makinesine bağlı kaldıktan sonra stabil durumu ölçülür. Sorulan birkaç soru doğrultusunda yalan söyleyip söylemediği ölçülür. Gerçek sorular sorulmaya başlanması ile kişilerin kayıtları alınarak ölçülür. Test sürecinde gerçek doğruların yanı sıra durumu öğrenilmesi için farklı sorularda sorulur. Sorularla birlikte sensörlerden alınan sonuçlar doğrultusunda çizgilerde şaşmalar ve hareketlenme meydana getirir. Yalan makinesinin işlevliğini göstererek kişinin yalan söyleyip söylemediği anlaşılmaktadır.

İnsanlar yalan söyleyince kalp atışları hızlanır, nabızlarında değişiklik olur, kan basıncında farklılık ve terleme miktarında değişiklikler oluşmaktadır. Bunları hassas bir şekilde takip yalan makinesi sonuç vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu