Teknoloji

Dizüstü ve Masaüstü Bilgisayarlar Neden Isınır

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınız eskisine göre çok daha fazla ısındığı zamanlar olabiliyor. Havaların ısınması ile bilgisayarınız ısınmaya başlayarak aniden kapanma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Oda sıcaklığı dahi bilgisayarınızın performansını doğrudan etkilemektedir. Yaz aylarında sıkça karşılaşacağınız sorunlardan olup, yüksek performans almanızı önleyecektir.

Bilgisayarın işlem yapması ile beraber ısınması normaldir. Panik yapılmaması ve bu durumlarda kendisine has soğutucuları soğutma işlemi yapmaktadır. Bilgisayarınızın normalden fazla ısınmasının nedeni ise hava almaması veya çalıştırdığınız programlara bağlı olabilir. Bilgisayarınızın fanlarının temizlenme vakti geldiğini görerek iyi bir temizlik yapmanız gerekebilir. Zaman içinde havadaki tozlardan dolayı etkilenmeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Teknoloji gelişebilir ama bilgisayarınız ne kadar uyumlu bilemezsiniz. Bilgisayarınız ile uyum içinde gelişmek adına çalışmalar yapmanız gerekebilir. Adımlarınıza emin olarak işlemler yapmanız mümkündür. Amaçlarınız dışında kullanmanız işlemcisini yorarak ısınmasına ve kapanmasına neden olabilir.

Bilgisayarınız her zamankinden daha fazla ses çıkarmaya başlıyorsa eğer fanlarınız ısıyı önlemek adına daha fazla çalışıyor olabilir. Sıkça karşılaşılan mavi ekran, ekran kartında sorunlar, grafiklerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın sıcaklık dengesini belli bir düzeyde tutmanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızın ısınmasına neden olan etkenler;
Kasanın hava almadığı yerde bulunması,
Kasanın bulunduğu odanın havasız olması,
Bulunan odanın sıcaklığının yüksek olması,
Fanların yeterli şekilde çalışmaması,
Kasanın genel temizliğinin yapılmaması,
Fanların kenarında bulunan termal macunların yıpranması,
Video oyunları oynatma,
Sistem bakımı yapma,
Disk yazma ve kopyalama,
Dosya indirme, kurma ve yükleme,
Gerektiğinden fazla program çalıştırılması,
İnternetten film müzik indirme,
Video, ses oluşturma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu