Okul

Yalan ve Hile Neden Kötü Davranışlardandır

İnsanlar toplum içinde birbirleri ile iletişim kurcan varlıklardır. Sosyal ilişkiler aralarındaki bağları kuvvetlendirir. İnsanlar arkadaşlık ve dostluk edinir, evlenirler, aile kurarlar, akraba ilişkilerini geliştirirler. Sosyal ilişkiler ne kadar gelişirse gelişsin kurulan bağlar arasında kıskançlık, imrenme, sahiplenmek ortaya çıkar. Sahip olduklarına kanaat getirmeyen insanlar başkalarının sahip olduklarına sahip olmak için yalan söyleme ve hile yapma gereğinde bulunurlar.

Bağlar duygu, düşünce ve davranışlara göre şekillenir. İnsanlar duygularını kontrol edemediği zaman kurduğu ilişkiler zarar görür. Kopma noktasına gelen bağlar insanı yalan ve hileye sürükler. Güven duygusu içerisinde kurulan ilişkiler zedelenerek zaman içinde bozulmaya neden olur. İnsanlara maddi, manevi ve ruhsal olarak zarar verir.

Yalan söylemek başkalarını zor durumda bırakmaktır. Söylenen her alan dönüp dolaşıp bir gün geri gelir. Yalan söyleyen biri toplum içinde hoş karşılanmaz, elbet söylediği yalan ortaya çıkar. Dostluk ilişkilerine zarar verdiği gibi insanları birbirine düşürür. Hilekar olmak insanları aldatmaktır. Başkalarının hakkına girmek büyük günah ve suçtur. İnsanlar arasında ilişkiler sürekli olarak zarar görür belki bir daha düzeltilmeyecek kadar büyük olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu