Okul

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Anlamı

Yalan söylemek insanlara bir şey kazandırmadığı gibi sahip olduklarını da kaybetmesine sebep olur. Geçici olarak sorunları erteleyen mutluluk veren yalan gün yüzüne çıktığında herkesi üzer.

İnsanlar sosyal varlıklardır, çevreleriyle iletişime geçerler ancak bazı düştükleri durumdan kurtulmak için yalan söylerler. Yalanlar ebediyen saklı kalmayacağından dolayı bir gün ortaya çıkar. O gün her şey çok daha zor olup sıkıntılar yaratır. Sosyal hayatlarında arkadaş, eş, dostlarıyla iletişim kurarlar. İnsanlar sosyal ilişkilerinde ihtiyaç duyarak yalan söylerler. Yalanın büyüğü küçüğü olmaz, bazen toz pembe yalanlar söyleyenlerde olur. Yalanların kısa süre ortada çıkması kaçınılmazdır, sabahtan akşama kadar olduğu gibi yalanın bitmesi de bu kadardır. Bu nedenle yalancının mumu ancak yatsıya kadar yanar sonra ortaya çıkar denmek istenmiştir.

Yalancı bir insanın yalanı bugün yarın ortaya çıkar. Sonsuza kadar gizli kalmayacağından dolayı atalarımızda “yalancının mumu yatsıya kadar yanar” sözünü söylemiştir. Yalan söyleyen bir insanın yalanı asla gizli kalmaz elbet bir gün ortaya çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu