Okul

Yapay ve Doğal Anıtları Nasıl Korumalıyız

Doğal ve yapay yapıtlar tarihi ve kültürel değerlerimizdir. Dünya mirası listesine giren yapılarımız dünyaca tanınır. Doğal anıtlarımız doğada rüzgar, sıcaklık, kar, yağışın etkisiyle birlikte yüzlerce yıl sonra hal alır. Kapadokya’daki peri bacaları asırlar boyunca doğanın etkisinde kalarak bugünkü halini almıştır. Yapılar insanlık için önemli eserlere sahiptir.

Bugün sahip olunan doğal ve yapay anıtlara sahip çıkılmalı. Tarih öncesi medeniyetlerden günümüze kalan eserler tarihimizin zenginliğidir. Medeniyetlerin eserleri ülkemizin zenginliğidir. UNESCO tarafından eserler koruma altına alınır. Asırlar öncesinden kalan eserler kültürel zenginliklerimizdir. Koruma altına alınması gelecek nesillere aktarılması sağlanır. Doğal anıtlara sahip çıkmalıyız, herhangi bir zarar verilmesinin önüne geçmeliyiz. Çevresi temiz tutulmalı ve değer gösterilmelidir. Bilinçlenerek çevremizdeki tarihi değer taşıyan eserlere bizimmiş gibi sahip çıkmalıyız. Devlet tarafından koruma altına alınabilir ancak her zaman müdahale edilemez. Bizde bunun bilincine vararak hareket etmeliyiz.

Anıtlar ülkelerin tarihi zenginlikleridir. Yapay ve doğal anıtların kıymetini bilerek hareket etmeliyiz. Sahip olduklarımız değerini bilerek koruyabiliriz.

doğal anıtlar

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu