Okul

Yapım Eki Nedir? Yapım Ekleri Kaça Ayrılır?

Eklendiği kelimenin anlamını ve görevini değiştirerek yeni bir kelime türemesine neden olan eklere yapım eki adı verilmektedir. Yapım ekleri, kelimenin isim ya da fiil olma özelliğini de değiştirebilme özelliğine sahiptir. Yapım eki almış olan kelime grupları ise, türemiş kelime adı verilir. Türemiş kelimeleri daha sonra köküne ayırmak istendiğinde, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, türemiş kelime ile kök hece arasında anlam bakımından ortak ilişki bulunması gerekir.

Yapım ekleri her zaman eklendiği kelimenin anlamını ve cümle içindeki görevini değiştirecek diye bir kural yoktur. Bu duruma bazı örnekler mevcuttur. Yapım eklerinin diğer önemli bir özelliği de her zaman çekim eklerinden önce kelimeye eklenmesidir.

Yapım Ekleri Kaça Ayrılır?

Yapım ekleri, isim ya da fiillere kazandırdığı anlam ve görevler bakımından 4’e ayrılmaktadır. Bunlardan ilki isimden isim yapan yapım ekleridir. İsim özelliğinde olan bir kelimeye gelen yapım eki yine bir isimden kelime türemesine neden olmasıdır. İsimden fiil yapım ekleri ise; İsim olan bir kelimeye gelen ekin, kelimeyi fiil görevinde olmasına neden olmasıdır. Fiilden isim yapan yapım ekleri ve fiilden fiil yapım ekleri de, kelime göklerini aldığı eke göre değiştiren yapım ekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu