Sorular Cevaplar

Yaz ve Kış Sebzeleri Nelerdir

Sebzeleri sağlıklı şekilde tüketmek için mevsimine göre yetişenler kullanılması gerekmektedir. Her ürün mevsiminde en sağlıklı şekilde yetişerek insan vücuduna alınması gereklidir. Ülkemiz bulunduğu konum gereğince yaz ve kış olarak sebze üretimi yapılmaktadır.

Sera yetiştiriciliği varsa mevsimler fark etmeksizin yetiştiricilik yapılabilir. Yalnız bilinmesi gereken doğada yetişmesine göre çok daha farklı olur.

Yazın yetişen sebzeler; patlıcan, dolmalık biber, bamya, taze fasulye, iç bakla, enginar, domates, biber, kabaktır.

Kışın yetişen sebzeler; pırasa, pazı, kereviz, turp, lahana, karnabahar, ıspanak, havuç, pancar, bakla, brokoli, bezelye.

Sebze yetiştiriciliği yapılırken toprağın verimli olması için derin, geçirgen ve su tutma kabiliyeti olması gerekmektedir. Toprağın alacağı suyu uzun süre tutması yetişecek olan ürünlerin ihtiyaçlarını uzun süreli olarak karşılar. Verim alınabilmesi için kumlu ve kumlu-tınlı topraklar üzerinde durulması gereklidir.

Yetiştiricilikte kış ve yaz ayrımı yapılmalıdır. Biber ılık ve sıcak mevsimi severken, soğuğa karşı oldukça hassas olur. Sıcaklık sıfırın altına düştüğü zaman biber tamamen ölür. Üreticilik yapanların mutlaka bilmesi gereken tarım sigortası olmalıdır. biber bitkisi sıcak havalarda yetiştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu