Okul

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılmasının Küresel Isınmaya Etkisi

Yenilenebilir enerji kaynakları doğa dostu olduğu gibi küresel ısınma konusunda en büyük önleyici olmaktadır. Fosil yakıtların kullanımıyla çevreye yayılan gazların büyük bir kısmı atmosfere zarar vererek küresel ısınmaya sebep olur. Sera gazları fosil yakıtlarından yayılan karbondioksit gibi maddelerin dünyanın daha çok ısınmasına sebep olarak küresel anlamda ısınma görülür.

Güneşten gelen ışınların dünyamızdan yansımasını önleyerek sıcaklığın içeride tutulması sebep olur. Dünyadaki sıcaklık değerleri normalin üstüne çıkarak küresel anlamda ısınma görülür. Sera etkisinden dolayı ortaya çıkan sıcaklıklar dünyanın dengesini bozarak mevsimsel değişikliklere sebep olur. Kış çok daha geç yaşandığı gibi kutup bölgeleri buzullarına erimesine sebep olur. Canlı yaşamı tehlike altına girdiği gibi deniz seviyesinin artmasına da sebep olur.

Yenilebilir enerji kaynakları doğal yollarla elde edildiği gibi insanların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fosil yakıtlar kullanılmadan çevre dostu olan güneş enerjisi, rüzgar türbinleri, termik santraller sayesinde çok kolay yaşam imkanına ulaşılır. Bilim insanları yakın zamanda insanlığın alternatif enerji kaynaklarına yönelerek doğaya sahip çıkacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştur. Temiz ve güzel çevrenin yenilebilir enerji kaynaklarından geçtiği gibi dünyamıza, doğamıza ve çevremize sahip çıkacağımızı öngörmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu