Sorular Cevaplar

Yerli Malı Haftası Niçin Kutlanmaktadır

Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı. Sözü hiç kimseye yabancı gelmeyecektir. Cumhuriyet ilk kurulduğu zaman ülkemiz harabe içindeydi. Bir çok cephede savaşan ve savaştan yeni çıkmış bir millet olarak üretime yeni başlamıştık. Dışa bağımlılığı azaltmak ve ülkemizi kalkındırmak için yabancı markaları değil, yerli ve milli sermaye ile üretilen markaları tercih etmeliyiz. Kendi kendine yetebilen ülke süper güce sahiptir. Ülkemizin insanı tarafından ülkemizde üretilen her türlü ürün bize kazanç sağlar. Dışarıya bağımlılıktan kurtararak daha bağımsız özgür bir ülke haline geliriz.

Günümüzde birçok hammadde, teknoloji ürünleri, gıda ürünlerinde dışa bağımlıyız. Ülkemizin dört bir yanı verimli topraklara sahip. Elimizdekileri değerlendirerek kendi kendimize yetmeliyiz. Eğer biz kendi ülkemizin kaynaklarından doğru şekilde faydalanırsak ekonomimiz canlanır. Yeni iş istihdamları ile refah içinde yaşayan bir millet haline geliriz. Sahip olduğumuz dövizler yurtdışına çıkmaz, ülkemiz ekonomik olarak büyük değer kazanır.

Mustafa Kemal Atatürk İzmir İktisat Kongresi’ni toplayarak yurdun ekonomik bağımsızlığını kazanması ve korunması için yurtta yerli malı üretilmesi kararı alır. Bunun üzerinde o günden itibaren 12-18 Aralık tarihleri Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak kutlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu