Okul

Yiğidin Malı Ortada (Meydanda) Olur Atasözünün Anlamı

Atalarımız yaşamları boyunca edindikleri tecrübe, yargı ve düşünceler sonucunda öğüt değeri taşıyan kalıplaşmış sözler atasözüdür. Bir çok Türk atasözü bulunmakta bunlardan biri “yiğidin malı ortada olur” sözüdür. Anlam olarak değer kazanmış ve ifade eden sözdür.

Yiğidin malı ortada olur: Yiğit insan mert ve cömerttir. Sahip olduklarını göstermekten çekinmez. Mallarını herkesin yararlanması için ortaya koyar ve isteyenin bundan yararlanmasına imkan tanır. Saklayacağı bir şey olmaz her anlamda destek verir.

Yiğit insanın yaptıkları yapacakları ortadadır. Bir şeyini esirgemeden istediği zaman yapar bunu da etrafındakine bildirir. Cömert insan sürekli akan ırmağa benzetilir. Malını mülkünü ihtiyacı olan insanlardan esirgemez. Mallarını herkesin yararlanması için ortaya koyar. Varlıklı ya da fakir olmasının önemi olmadan insanlara aktarmaktadır. Yiğit insan sahip olduklarının derdine düşmemeyle bilinir, çevresindekilerin huzurlu yaşaması için onlara daima destek çıkar yol gösterir. Malını mülkünü asla esirgemez daima katkı da bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu