Okul

Yıldırım Nedir? Yıldırımdan Korunma Yolları Nelerdir?

Bulutların üstünde pozitif, alt katmanlarında ise negatif yükler arasında gerçekleşen enerji akımı doğrultusunda yıldırım oluşmaktadır. Yıldırımın oluşmasında maddenin plazma hali akımı en iyi şekilde iletmektedir. Buz kristallerinin birbirlerine sürtmesi sonucunda biriken yüklerin bir araya gelerek yıldırım ve şimşek meydana getirmektedir. Şimşek bulutlar arasında gerçekleşir, yıldırım ise bulutlar ve toprak arasında gerçekleşmektedir. İnanılmaz hızda yeryüzüne ulaşarak şiddeti ile vurur. Yıldırımların düştüğü noktalarda şiddetine bağlı olarak hasar görür.

Yıldırımları yaşadıkları bölgelere göre hayatlarında birkaç kez görürler. İnsanların üzerine düşme ihtimali çok düşük olsa da, dünyanın büyüklüğü ve yaşayan insanların sayısını göz önünde bulundurursak sıkça haberlerde rastlayabiliriz. Araştırmalar sonucunda yıldırım düşecek olan bölgede daha önce vızıltıya benzer sesler duyur, insan derisinde karıncalanma ve tüylerin dikleştiği olması durumunda yıldırım düşme riskini arttırmaktadır. Yıldırım belirlediği hedef ile arasında yol hazırlarken bu tür hisleri hissedebilirsiniz. Kişilerin böyle duygulara kapıldığı takdirde uzaklaşması gerekmektedir.

Yıldırım düşmesine karşı alınabilecek önlemler;
Yıldırımlara karşı yüksek binalara yıldırımsavar (paratoner) kurulmalı. Yıldırımı üzerine çekerek yeryüzüne iletmektedir.
Yağışlı havalarda üzerimize metal, elektronik aletler bulundurarak dışarı çıkmamayız. Elektromanyetik etki yaydığından dolayı bize zarar verebilir.
Ağaç, elektrik telleri, sivri ve sulak alanlardan uzak durarak korunmalıyız.
Şemsiye gibi metal aletler varsa onları kullanmamalıyız. Şemsiyeyi kapatarak yağmurda ıslanmamız dahi bizi yıldırımdan koruyacaktır.
Yıldırımlara karşı güvenli olan yerler otomobiller, binalar olacaktır. Yıldırım düşen bir yere iki defa düşmeyeceğini düşünmeyin New York’ta bulunan Empire State binasına on beş dakika içinde on beş defa yıldırım düşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu