Sorular Cevaplar

Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Yakar

Yolcu uçakları tonlarda ağırlığa sahip devasal demir kuşlardır. Oldukça büyük olmaları onların ihtiyacının karşılanması fazladır. Yolcu uçaklarının depolarının hacimleri birbirlerine göre farklılık gösterir. Kısa ve uzun menzilli olmak üzere uçakların depoları tasarlanmıştır. Boeing 747 ile 737’nin incelemesini yapacaksak aralarındaki farklar oldukça yüksektir. Boing 747-400 deposu 216,840 litre, 737-400 tipli uçakların 26,170 litre yakıt kapasiteleri varır. Boeing 737 ona göre daha kısa mesafeler için tasarlanmıştır. Uçakların yolculuk mesafelerine göre şehirler içi, kıtalar arası olarak gösterilebilir. Uçakların motor kapasitelerine bağlı olarak yolcu sayılarına kadar uçakta yakıtları doğrudan etkilemektedir.

Boeing 747, hareket halinde olduğunda her saniye 4 litre yakıt tüketir. Boing 737 ise saniyede 1.5 litre yakıt harcar. Uçakların türlerine göre harcayacakları yakıtlar farklıdır.

Jet gibi hız uçaklarının yakıt kapasitesi farklı olup, zenginleştirilmiş yakıt kullanarak daha uzun süre kullanımı sağlanmaktadır. Jet yakıtları özel karışımlardan sonra elde edilerek uzun süreli dayanması sağlanıyor.

Yolcu uçakları en çok yakıtı iniş-kalkış anlarında tüketir. Boeing 747-400 tipi uçağın boş olarak ağırlığı 784,400 kg’dır. Ağırlıklarını yerçekiminin etkisinden kopması için motorlar son derece yüksek çalışmaktadır. Boeing 747 kalkışında taxi yapmasından dolayı 400,000 kg ağırlığına ulaşır. Yakıt tüketimi en çok bu anlarda gerçekleşerek ihtiyaçları fazladır. Kalkışta tam gaz verilmesi saniyede 7 litre yakıtın tüketimine sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu