Okul

Güneş Ocakları Nedir

Güneş ocakları, enerjisini güneşten alan yiyecek ve sıvı pişirmek amaçlı olarak kullanılan araçtır. Güneşten gelen ışınların tek bir noktada toplanması yüksek derecede ısının elde edilmesin sağlamaktadır. Tasarruflu olduğu gibi oldukça ucuzdur. Kullanım alanlarına göre daha çok yıl boyunca güneş alan yerlerde kullanılır. Isı enerjisi için benzin, gaz, kömür, elektrik veya odun gibi yakıtlara ihtiyaç duymanda ısı elde edilerek kullanılmasını sağlar. Genellikle açık alanlarda güneş enerjisi kullanılmaktadır. Çeşitlerine ve türlerine göre güneş ocakları kullanılır.

Kutu şeklinde ocaklar
Üst kısmı cam olup iç kaplaması yansıtıcı maddeden yapılmasından dolayı içeri giren güneş ışını geri yansır. Güneş enerjisi sayesinde içerisinin ısınmasını sağlayarak içindekini yemeği pişirir. Yavaş yavaş pişirdiği gibi ısı enerjisi elde edilir. Kutu ısıtıcılar ile yavaş pişen yemeklerde kullanılmaktadır.

Katlanabilir ocaklar
Güneş ışınlarının geniş açısına göre katlanabilir ve toplanmasını sağlayan ocaklardır. Genelde alüminyum folyo ile kaplı olup güneşten gelen ışınların tek noktada birleşerek ısı elde edilerek yemek pişirilir.

Parabolik ocaklar
Çanak şeklinde olan ocaklarda en yüksek sıcaklığa ulaşılır. Güneşi takip etmesi gerektiğinden dolayı kısa süreli pişirme işlemi yapılır. Isınması ve kullanım kolay olması odak noktasına elle temas edilmemeli. Maliyetleri yüksek olmasına rağmen sanayi alanlarında çok fazla yemek pişirilmesinde yoğun şekilde kullanılabilir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu