Sorular Cevaplar

Yorgun Mermi Nedir

Yorgun mermi, ateşli silahların namlusundan çıkan merminin belirli bir zaman sonra düşüşe geçmeye başlaması anlamına gelir. Silahların çalışma prensibi bir hedefin vurulması üzerinedir. Bunun için de ateşli silahların çalışma şeklinin ve tasarım özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Her ateşli silahın bir tetik mekanizması ve merminin hedefe yönlendirileceği bir namlusu bulunur. Belirli miktarda barutun sıkıştırılarak bir mermi kovanına doldurulması ve kovanın uç kısmına mermi çekirdeğinin montajının yapılması ile mermi elde edilmiş olur. Silahların mermi yataklarına yerleştirilen mermiler tetik mekanizmasının mermiyi ateşleyecek dip kısmına yapmış olduğu darbe ile bir patlamaya ve sıkıştırılmış barutun da mermi çekirdeğini fırlatmasına ateş etmek denir.

Her silahın ve merminin ateş edilme şekli farklılık gösterebilir. Bu şekilde düşünüldüğünde ateş edilen mermilerin hedefe varış süreleri ve biçimleri de farklılık gösterebilir. Merminin hedefe varış süresi de silahın namlusundan çıkıp hedefe varana kadar ki geçen süre olarak adlandırılmaktadır. Merminin hedefe varış süreleri de kendi içlerinde kategorize edilebilir. Çoğu insanın bildiğinin aksine mermiler silahtan ilk çıktığı andan itibaren aynı düzlemde ve dimdik şekilde hareket etmezler. Namlunun ucundan ilk çıktığı andan itibaren belirli bir oranda yükseliş gösterirler.

Bu yükselme durumu belli bir alandan sonra mermi çekirdeğinin düşüşe geçmesi ile son bulur, bu düşüş mermi çekirdeğinin ağırlığı, hava sıcaklığı, rüzgar ve silahın namlu uzunluğuna göre değişim göstermektedir. Bu düşüşün son bulması da hedefin vurulma anında son bulur. Yani belirli bir yüksekliğe ulaşan merminin, hedefi bulmak için yeniden düşüşe geçmesi anlamına gelir. Hedefini bulmayan veya hedefsiz olarak ateşlenmiş bir mermi çekirdeğinin hedefi vurma yüksekliğinden daha aşağıya doğru düşmeye başlaması ve ivme kaybetmeye başlayan mermi çekirdeği yorgun mermi olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu