Okul

Yurt Dışında Çalışmanız Ülkemizi ve Göç Edilen Ülkeyi Nasıl Etkileyebilir

Bir ülkenin kalkınması için üretim payının tüketimden fazla olması gerekir. Nüfusun toprak bütünlüğünün yanı sıra insanların yaşamlarının devamını sağlayabilecek seviyede olmalıdır. Ekonomi, üretim ve tüketime bağlı olarak ilerler. Ekonomisi güçlü ülkelerde üretim seviyeleri çok yüksektedir. Tüm dünyaya ihracat yaparak ekonomisini hızlı bir şekilde büyütür.

Ekonomi alanında iyileşme olabilmesi için ülkenin üretime ağırlık vermesi gerekir. Devletin en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Devlet eğitim politikalarıyla yetişen insanların gücünden yararlanır. Yetişkin insanlar üretim alanında çeşitli yerlerde çalışarak katkıda bulunur. Üretime sahip olan ülke genişleyerek her geçen gün daha çok yatırımı kendi üzerine çeker. Beyin göçü ve insan gücü almaya devam ederek hızla büyür.

Yurtdışına çıkmamız takdirde ülkemizde beyin göçü yaşanır. Bilgili ve eğitimli insanlar yurtdışına daha iyi şartlarda yaşayarak ülkenin üretimlerini artırırlar. Ekonomide önemli etkene sahip olan insanlar başka ülkelere hizmet etmiş olur. İnsanların çalışmak için daha iyi koşullara sahip yerleri tercih ederler. Bu olaya beyin göçü denir.

Yurtdışında çalışan birisinin ülkesine ve gittiği ülkeye etkileri

Ülkesine döviz getirir katkıda bulunur.
Ülkesinin üretimine ve kalkınmasında katkısı olmaz.
Gittiği ülkenin üretimine ve gelişmesine katkıda bulunur.
Gittiği ülkenin sosyal alanda kalkınmasını sağlar.
Gittiği ülkenin gelişmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu