Okul

Yutağın Sindirimdeki Rolü

Burun ve ağız boşluğunda yer alır. Detaylı tarifi için ağzımız ile yemek borusunun arasında olan yutkunduğumuz kısımdır. Sindirim sistemin parçasından biridir. Yemek yediğimiz zaman yemeğin yemek borusuna ulaşmasında görevlidir. Gırtlağımızda aşağı yukarı hareket ederek yemeklerin besin borusuna ulaşmasını sağlamakla görevlidir. Yutkunduğumuz anda gırtlağımız hareket eder. Burada yutağımız bulunmaktadır.

Yutak kas ve mukozanda yer alan tüp şeklinedir. Burun boşluğu ile bağlantılı olmakta. Yemek borusuna ulaşan durumdur. Ağız boşluğundan yemek borusu arasındaki kapı olarak bilinir. Soluk ve yemek borusu arasındaki bağlantıyı sağlar.

Yutak kendi içinde üç kısımdan oluşur. Üst kısım burun parçası, orta kısım ağız parçası, alt kısım gırtlaktan meydana gelir. Yutakta meydana gelecek hastalıklar beraberinde solunum, beslenme, seslenme, yutma olaylarını da etkilemektedir. Yutak hastalıklarının önlenmesi için yediğimiz içtiğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Dikkatsizce çok sıcak ve soğuk yiyecekler yutağımıza zarar veriyor. Sigara, uyuşturucu ve alkolden uzak durmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu