Sorular Cevaplar

Zaman İçerisinde Hukuk Kurallarının Değiştirilmesi Gerekli midir?

Hukuk kuralları toplum içerisinde düzenleyici görevini görür. Zaman içerisinde birçok şey değiştiği gibi kurallarında değişime ihtiyacı olur. Kanunda yer alan açıklardan dolayı insanlar çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmayabilir. Kurallar kanunlardaki boşlukları kapatmak için değiştirilmeli, yenileri eklenmelidir. Bazı kanunlar yetersiz geldiği yerde değiştirilmeye ihtiyaç duyar. Sürekli aynı hataların yapılması o konuda taviz verilmesi yol açtığından değişime ihtiyaç duyar.

Hukuk kuralları hiçbir zaman tam tamına olmaz. Mutlaka bir eksiği veya yetersizliği vardır. Zaman içerisinde eksiklikler tespit edilerek tamamlanması gerekir. Her neslin ihtiyaçları farkı olduğundan ona göre hazırlanmalıdır. Kültürel olarak değişiklikler yeni hukuk kurallarına ihtiyaç duyar. Değişen kanunlar suçları azaltıp, aile ve toplumsal ilişkileri daha canlı halde tutmalıdır. İnsanlar kanunlarla korunmalıdır. Kanunlar ne kadar düzenleyici olursa toplumsal düzen o kadar sorunsuz olur.

Anayasalarda ceza hukuku, medeni hukuku ve anlaşmazlıkları ortadan kaldıracak kanunlar zaman içerisinde değişime uğraması gerekmektedir. Hukuk güncelliğini koruduğu müddetçe toplumsal düzen sağlanmış olur. Bundan yüzlerce yıl öncesinde uygulanan hukuk kuralları günümüzde devam etseydi sorunların yaşanması kaçınılmaz olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu