Okul

Halifeliğin Kaldırılmasının İslam Dünyasındaki Yankıları Neler Olmuştur

Halifelik İslam dünyasını temsil eden birlik ve beraberliği sağlayan oluşumdur. Tarih boyunca Emeviler, Abbasiler, Memlükler, Osmanlılar halifeliği kendi bayrakları altında tutmuşlardır. Halifelik binlerce yıl elden ele dolaşmıştır. En son Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla birlikte yerine Cumhuriyet kurulmuştur. Hilafet kaldırılarak yerine Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur. Ülkede din işleri artık devlete bağlı kurumda yerine getirilmesi karar verilmiştir.

Halifelik tüm İslam dünyasını temsil etmekteydi. İslam devletleri halifenin sözü ile hareket ederdi. İslam devletleri üzerinde tek söz sahibi olan kişi halife olmaktaydı. Müslüman kişiler halifenin sözü ile hareket eder, tek başlarına kalmazdı. Halifeliğin kaldırılması ile Müslümanlar yalnız kalmıştır. Kendilerine liderlik edecek kimseleri kalmadığından birlik dağılmıştır. Devletler halinde kendi yönetimlerine sahip hale gelmişlerdir. Kendi İslami kurallarını kendileri uygular oldular. Müslüman devletler arasında yardımlaşma ve dayanışma azalarak birbirini umursamaz hale gelmişlerdir.

Halifelik kaldırılması ile yeni bir halife ilan edilmemiştir. Müslümanlar halifelik kaldırıldığından dolayı kendilerine yol gösterecek kimseyi bulamamıştır. Hilafetin son temsilcisi olan Osmanlı Devleti yıkılarak yerine Cumhuriyet kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu