Okul

Zaman İle İlgili Makale

Yeryüzünde sahip olduğumuz en büyük değe zamandır. Doğru şekilde kullanmadığımız sürece kayıplarımızın en büyük zamanımız olacaktır. Geri getiremeyeceğimiz gibi zamanın akışı ile eceli beklediğimizi görürüz. Sahip olduğumuz zamanı verimli ve faydalı şekilde kullanmamız gerekmektedir. Hayatımızın başından itibaren kendimizi zamanımızı en güzel şekilde değerlendiren olabiliriz. Akademik eğitim alarak bir geleceği oluşturmamız için en büyük ideallerimizi gerçekleştirenlerde bizler olmaktayız. Sosyal ve kültürel bakımından gelişim sağlanabilmesi için insanların zamanı verimli kullanma yönünde alışkanlıkları kazanmaları gereklidir.

Kararsızlık zaman kaybını oluşturur. Alacağımız kararları anlık ve doğru şekilde vermeliyiz. Etki-tepki yasasına göre alacağımızın kararların tepkisinin ne olacağını mutlaka bilmemiz gerekmektedir. Hayal kırıklığı yaşanırsa eğer zamanı doğru şekilde kullanmadığımızın en büyük göstergesi olacaktır.

Mükemmeliyetçilik düşüncesi bize hayal kırıklığı yaşatacağından dolayı bazen bazı şeylerden vazgeçmeyi mutlaka bilmeliyiz. Hayal kırıklığı insanların hayatında esnek ve olası aksiliklere sebep olur.

Hayır demek zamanımızdan tasarruf yaparak verimli şekilde kullanmamıza en büyük katkı sağlayıcısı olacaktır. Çevremizdekilerin isteklerine cevaplarımız “evet” olursa eğer zamanımızdan kayıp olacağını mutlaka bilmeliyiz.

Kendimize olan güvenimizi arttırmamız performansımızın yükselmesini sağlayacaktır. İşlerimizi ertelememiz onları zamanında yapmamız zamanı kullanmakla geçer.

Boş zamanlarımızı mutlaka daha sonra yapmamız gereken işler için hazırlık olması gerektiğini bilmemizin açıkça uyarıcısı olarak görülmelidir. Zaman kaybedilmeyecek ve boşa geçirilmeyecek kadar değerli olduğunu kendimizi inandırmamız gerekmektedir.

Uzun süreli olarak amaçlarımız doğrultusunda belli bir takvim hazırlayarak yaşayabiliriz. Erteleme ve boş zamanlarda bir sonraki işimize yönelik yoğunlaşarak bunları daha faydalı şekilde hazırlamamıza yardımcı olmalıdır. Planlı olmak zamanı verimli kullanmanın altın kurallarından birisi olduğunu mutlaka bilmeliyiz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu