Okul

Zararlı Cemiyetlerin Amaçları Nelerdir

Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra Türk ordusunun terhisi ve azınlıkları fırsat bilerek milli mücadele dönemine zarar verme çabasında olan cemiyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu dönem zarfı içinde cemiyetler harekete geçerek iç karışıklar yaratmışlardır.

Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul’da Rum patrikhanesi tarafından kurularak başladı. Bizans’ın temellerini yeniden kurmak için Ege Bölgesi’nde harekete geçen Yunan ordularına yardım etmişlerdir.

Trakya ve Yunan komitesi: Trakya’nın işgal altında olması ile Yunanistan’ın lehine sonuçlanması için milli direniş başlatmışlardır.

Pontus Rum Cemiyeti: Yunanistan milli örgütü olarak Etnik-i Eterya cemiyeti Trabzon ve çevresinde Rum İmparatorluğunu kurma çabasına girişmişlerdir.

Kordos cemiyeti: İlk Yunanistan tarafından İstanbul merkezli olarak harekete geçmiştir. İstanbul, Trakya, Trabzon, Marmara kıyıları ve İzmir gibi illerde harekete geçmiştir. İç karışıklara neden olarak sorunların yaratılması için ayaklanma başlatmışlardır. Yunanistan’dan gelen Rus göçmenlere yol göstermiştir.

Sulh ve Selamet-i Osmaniye: Kurtuluş savaşının önüne geçmek, padişaha bağlı kalarak yönetimin değişmesini önlemek için çalışmalarda bulunmuşlardır.

Kürt Teali Cemiyeti: Wilson ilkelerine bağlı olarak Doğu Anadolu bölgesinde Kürdistan kurmayı hedeflemişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu