Hayvanlar Alemi

Zebra Nedir? Özellikleri Nelerdir

Atgiller ailesinden olan zebralar, vahşi doğada yaşayan hayvan türüdür. Atın yakın akrabaları olarakta bilinirler. Görünüşlerinde farklılık olmasına rağmen çıkardıkları seslerde farklıdır. Zebraların postları siyah ve beyaz çizgilerle örtülüdür. Hayvanların anavatanı Afrika alanlarıdır. Seyrek ağaçların olduğu yerleri severler. Sürü şeklinde yaşarlar beraberinde antiloplarla yaşarlar. Atlarla olduğu gibi yel denilen saçları vardır.

Zebraların çizgileri birbirlerinden farklı olması tanınmasına yardımcı olmaktadır. Zebralarda dikey çizgiler önemli bir yere sahiptir. Bir arada durduklarında alsan gibi yırtıcı hayvanlara karşı durabiliyorlar. Avcılar, benzerlikleri ve sürü halinde olmalarından dolayı avlayacakları zebrayı seçemezler. Beslenmelerinde su ve otlardan yararlanırlar. Yaz ve kış mevsimlerinde sürü halinde göç edilir. Belli yerlere giderek yaşamlarını sürdürürler. Yavruları ile haberleşmek için seslerini kullanırlar. Uzaklıkta olmalarına rağmen birbirlerini seslerinden tanımaları mümkündür. Zebralar başka annenin yavrularını beslememektedir.

Çok keskin gözleri, kulakları olduğundan dolayı yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini koruyabilirler. Kolaylıkla fark ederek sürü halinde hareket ederler. Yavrularını yırtıcı hayvanlara karşı korumaktadırlar. Yaşamlarını sürekli antiloplarla yaşamlarını sürdürmektedirler.

Zebraların özellikleri

* Atgiller ailesinin mensuplardır. Birbirlerine benzerlik gösterirler.

* Her zebranın çizgisi birbirinden farklıdır.

* Postları siyah ve beyaz çizgilerden oluşur.

* Afrika kıtasına yaşarlar.

* Sürü halinde yaşarlar, antiloplarla birlikte yaşarlar.

* Boy uzunlukları 1-2 metre arasında değişiklik gösterir.

* Ağırlıkları 250-400 kg arasında değişiklik gösterir.

* Otçul hayvanlardır ot ve su ile beslenirler.

* Anne ve yavru zebra iletişim için sesi kullanır.

* At ile zebraların çiftleşmesi sonucunda “zebrat” denilen hayvan türü ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu