Okul

Suyu Çeken ve Suyu Çekmeyen Maddelere Örnekler

Dünyamızda bir çok madde vardır, bunlar türlerine göre birbirine karşı değişiklik gösterir. Bazı madde ve cisimlerde bulunan boşluklar su gibi akışkan maddeleri emerek onları çekmektedir. Suyu çeken ve çekmeyen maddeler çeşitli testler sonucunda ortaya çıkar. Suyu çeken maddelerden yapılan cisimler suyu çekme özelliğine sahiplerdir.

Havlu, peçete, kağıt, pamuklu kumaşlar, el bezleri, süngerler ve bez olmak üzere bu cisimler su ile temasında emme gücüne sahiptir. Yapıları bakımından suyu kendi içine hapsederek suyu hapsetmektedir. Her cisim farklı maddelerden yapılır, bu cisimlerin içindeki boşluklardan dolayı su içlerine kadar girer bu sayede emiş gücü sağlar. Kağıt havlu ile ıslak yerleri temizleriz suyu emerek hapsettiğinden dolayı temizlik kolay olur.

Şemsiye, yağmurluk, çadırlar, plastik oyuncaklar, taş, demir, cam, naylon poşetler ise bu cisimler suyu emmezler. Su ile temasında ancak üzerine durur ıslaklık verir ve akarlar. Maddelerin arasında boşluk olmamasından dolayı suyu emme özellikleri tamamen kapalı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu