Okul

Zeka İle İlgili Kompozisyon

İnsan belli bir olgunluğa ulaşırken düşünce, karar verme yeteneği gelişerek çevresindeki olayları yorumlamaya başlar. Yaşananları algılar kavrayarak sonuca ulaşır. Her insanın zekası değişkenlik gösterir. İnsanların bakış açısı düşünce yapısı değişikliğe sebep olmaktadır. Belli dönemlerde insan kendisini geliştirerek karar verme yeteneği gelişir.

Sahip olduğumuz zekamızı geliştirir doğru amaçlarda kullanırsak eğer yeni buluş ve icatlara imza atarız. Zekasını geliştiren insan öğrenimini genişletir. Herkesin zekası vardır ancak geliştirmeye açıktır. Eğer zekanızın olmadığını düşünüyorsanız hiçbir şeye karar veremezdiniz. Düşünemeyen canlılardan olsak hayvanlardan bitkilerden farksız canlılar olurduk. Düşünce yeteneğimizi geliştirdiğimiz müddetçe öğrenimimiz kolaylaşır. İnsanların zekası testlerle ölçülmez, herkesin zekası farklı olarak gelişebilir. Sayısal sözel olaylarda daha iyi olduğu bilinir. Yapı bakımından problemleri çözümü farklıdır. Görsel zeka, duygusal zeka, bedensel zeka, işitsel zeka, matematiksel zeka gibi bir çok türden ortaya çıkar. Her insanın iyi olduğu zeka alanları vardır.

Zekamız genlerimizle sonraki nesillere aktarılabilir. Mantıklı düşünmek için gelişmiş zekaya sahip olmalıyız. Olayları anlamak yorumlayarak sonuç çıkarmak gerekir. Zekasını geliştiren ve onunla hareket eden insanlar kendi geleceklerini belirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu