Hayvanlar Alemi

Zürafa Nedir

Dünyanın en uzun kara hayvanı olarak bilinen memeli hayvan zürafadır. Zürafaların anavatanı Afrika’dır. Her bir zürafa kendine has beneklere sahiptir. Boyları 4 ile 5 metre arasında değişen zürafalar ağaçların yüksek dallarına ulaşabilme yetenekleri sayesinde diğer hayvanların ulaşamadığı yaprakları yerler. Günlük su ihtiyaçlarının bir kısmını da bu yapraklardan temin ederler. Geviş getiren hayvanlardır. Genellikle akasya ağaçları ile beslenirler. Afrika savanları yaşamaları ve beslenmeleri için onlara en uygun ortamı sağlamaktadır. Bu nedenle zürafa popülasyonunun tamamı Afrika’da yaşar. Günümüzde sayıları hızla azalmakta olan zürafalar koruma altına alınarak yok olmalarının önüne geçilmelidir.

Zürafalar Hakkında Kısa Bilgi

Zürafaların en önemli ve bilinen özellikleri uzun boyları ve benekleridir. Bunun dışında zürafalar güvenli buldukları bölgelerde 25-30 hayvandan oluşan sürüler halinde yaşarlar. Kendi türlerine yakın yaşamayı tercih ederler. Ömürleri uzundur. Bir zürafa 25 yıl kadar yaşayabilir.

Dişi zürafalar 14 aylık hamileliğin sonunda 150 ile 200 cm arası uzunlukta bir yavru dünyaya getirirler. Doğum ayakta gerçekleşir. Yavruların gelişimi oldukça hızlıdır. Yavru bir zürafa yaşama gözlerini açışının onuncu saatinde annesi ile koşabilir. Zürafalar yaşamlarının çok büyük bir çoğunluğunu ayakta geçirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu