Okul

Ilıman Kuşakta Nüfus Neden Kalabalıktır

İlk insanın izlerine büyük su birikintilerinin etrafında rastlanmıştır. Bunun nedeni insanın barınma, beslenme ve korunma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için gerek duyduğu bazı etmenlerin yoğunlaştığı bölgeleri seçmiş olmasıdır. Sulak bölgelerde, hava koşullarının daha uygun olduğu alanlarda insan yaşamının daha kolay olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Bu nedenle ilk insandan günümüze kadar toplumlar; genellikle ılıman kuşakta yoğunlaşmış, sosyal ve ekonomik yaşamlarını bu çevrelerde geliştirmişler, medeniyetler kurmuşlardır.

Ilıman Kuşakta İklim ve Coğrafya Koşulları
Ilıman iklim kuşakları ormanlar ve tundralar arasında kalan iklim kuşağını ifade eder. Bu bölgelerde çok ağır iklim şartları gözlenmezken ekonomik açıdan da verimli ürünlerin yetiştirilmesine imkân tanımaktadır. Aynı zamanda bu kuşakta yer alan toprak parçalarının coğrafi özellikleri de insanlar için yaşamaya elverişli bir ortam sunar. Bu nedenle bu bölgede insan nüfusu yoğunlaşmaktadır.

Sosyal ve Ekonomik Getirileri
Yukarıda bahsedilen iklim ve coğrafya şartlarına paralel olarak bahsedilen bölgede ekonomik faaliyetlerin de diğer bölgelere kıyasla daha kolay ve verimli bir şekilde yürütülebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Uygun ve çeşitlilik gösteren iklim tipleri arasında farklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesi mümkündür. Bu da insan yaşamının sürdürülmesi için en önemli faktörlerden birini oluşturur. Yine uygun iklim ve coğrafya koşulları sayesinde bu bölgede çeşitli sanayi faaliyetlerini yürütmek, işletmek ve geliştirmek de daha kolay olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu