Okul

10 Kasım Neden Kutlanır

Türk milleti için bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılması denebilir. Ulusun kurtuluşunda hayatı pahasına mücadele veren Atatürk’ün vefatının günüdür. Aramızdan ayrılmasıyla ülkemizde yas ilan edilip tüm ulus hüsrana bulanmıştır. Tek Türkiye değil tüm dünya ülkeleri hüsranla karşılaşmıştır. Yediden yetmişe herkesin gönlüne kamp kuran Atatürk’ün aramızdan ayrılması Türk uluslarını üzmüştür. 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün vefat etmesiyle ülke üç gün boyunca yas ilan edilerek atalarını saygıyla anmışlardır.

10 Kasım 1938 kutlanacak bir gün değil Türk milletinin yaşadığı en büyük yaslardan biridir. Ülkemizin kurtulmasında büyük rol oynayan Atatürk ve silah arkadaşları bugün aramızda yoklar. Kendisine bir imparatorluk yerine Türk milletine armağan edilmiş Cumhuriyet bıraktı. O da kendisinden önceki sultanlar gibi ülkede tek adam olabilirdi. Ancak bir ulusa armağan edilecek en büyük hediye Cumhuriyet olmaktaydı.

Atatürk’ün vefatı ülkemizde büyük hüzünle karşılandı. Her yıl Atatürk’ü aramızdan ayrıldığını anmak için 10 Kasım törenleri düzenlenmektedir. Türk milletinin ceddine olan bağlılığı her yıl gözle görülür. Cumhuriyeti bize bırakan atalarımız bugün aramızda yoklar. Miraslarına en derin duygularla sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmalıyız. Yaşadığımız duyguları en derin coşkuyla göstermemiz gerek. Yaşananlar unutulmaz bir mazidir. Kahramanlıkların yazıldığı mücadelelerin konu aldığı dönemlerdir. Bizde 10 Kasım’da yaşananları tekrar hatırlar vatanımız için fedakarlık yapan Atatürk’ü anarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu