Sorular Cevaplar

Kuvveti Ölçen Aletin Adı Nedir

Kuvvet ölçmek için kullanılan alet dinamometredir. Kuvveti veya arabaların motorlarının beygir güçlerini ölçmek için kullanılır genelde. Dinamometreler matellerin esneklik özelliklerinden faydanılanarak yapılmıştır yaylı bir sistemdir.

Dinamometre içinde esnek yay bulunan ve kuvvet ölçmeye yarayan alettir. Yapı bakımından iç içe geçen borular otomobillerin beygir gücünün ölçülmesinde kullanılır. Dinamometrenin yapısına sahip el kantarları görülebilir. El kantarlarına ağırlık asıldığında görülmesi mümkün hale getirmektedir. Dinamometre ölçümlerinde kullanılan ölçü birimi newtondur. Kullanım amacına göre farklı dinamometreler bulunabilir.

Dinamometre motor ve makinenin kuvvetlerini ölçmeye yarayan alettir. Otomobil motoru ya da enerji motorunun beygir gücünün ölçülmesinde kullanılır. Her aracın kullanımı birbirine farklıdır.

Makinenin çıkış kuvvetini ölçmek için kullanılan aygıta denir. Enerji ve araba motorlarının beygir gücünün ölçülmesinde kullanılmaktadır. Dönüş işlemi yapan makinelerin gücü ölçülerek beygir gücü olarak belirlenir. Dönüş işlemi sonucunda parça kuvveti uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu