Okul

10 Kasım’ın Anlam ve Önemi Nedir

Ülkemizin kurucusu ve önderi olan Atatürk’ün vefatının tarihidir. 10 Kasım 1938 yılında saat dokuza beş geçe sonsuz uykuya geçmiştir. Gözlerini dünyaya kapatması ile Türk ve dünya ulusları tarafından hüzünle karşılanmıştır. İzlediği barışçıl siyaset ve yönler sayesinde bir çok devletin dirilmesini, ayakta kalmasını ve millet olmasını sağlamıştır. Bugün Dolmabahçe Sarayı’nda gözlerini yunması ile Anıtkabir’e götürülmüştür.

10 Kasım milli yas ilan edilerek her yıl düzenli olarak Atatürk’ün vefatı hüzünle anılmaktadır. Atatürk’ün Türk milletinin zor kaldığı zamanlarda direnmesini, küllerinden tekrar doğmasını sağlamıştır. İnsanlık adına yapılan en büyük hareketlerden birisi olup özgürlüğümüzü kazandırmıştır. Türk milletinin bugünkü durumuna Atatürk sayesinde olarak yükseklere ulaşmıştır. Muasır milletler seviyesine erişen Türkiye için Mustafa Kemal Atatürk’ün yeri her zaman büyük olmaktadır. Atamızın yaptıklarını benimsemeli, ilkeleri ve inkılaplarını bilerek hareket edilmesi gerekmektedir. Bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkarak yazdığı nutuk okunmalı ve öğrenilmelidir. Türk milletleri için istedikleri ve gönderdikleri benimsenmesi gerekmektedir.

Atamızın aramızdan ayrılışı 10 Kasım günü hatırlanır ve törenlerle anılır. Vatanseverliği, devlet adamlığı, fikirleri, yurdumuzun kalkınması için yaptıkları anlatılır, dinlenir ve saygı ile hatırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu