Okul

Dil ile Alfabe Arasındaki İlişki Nedir

Dil, milletlerin sahip olduğu en büyük değerlerdendir. Dilin varlığı milletlerin varlığının devamlılığını sağlar, dilini kaybeden bir millet her şeyini kaybetmiştir. Dili olmayan millet zaman içinde yok olmaya mahkum olmaktadır. Dilini düzgün ve doğru şekilde kullanan milletler ise medeniyetler listesinde yer almaya hak kazanırlar. Alfabelerimiz dilimizi kullanmak için gerekli olan harflerdir. Dilimizi telaffuz edilmesi, yazıya dökülmesinde alfabeye ihtiyaç duyarız. Dilimizi nesilden nesle taşımak için alfabelere ihtiyaç vardır.

Harfler arasında uyumluluk olması harfleri doğru şekilde kullanıldığını gösterir. Türkçe’de 21 ünsüz, 8 ünlü harf toplatma 29 harften oluşur. Harflerin kullanımları doğru şekilde olduğu sürece dilin kullanımı da doğru olur. Harfler dilimizi yansıtır, kullanımı ile yaygınlaşması ve bozulmasını önler. Bilgiler harfler sayesinde aktarılır ve dilimizin kağıttaki halini yansıtmaktadır.

Dil soyut ama harfler somut olduklarından doğru kullanılmalıdır. Dilimizi korumak istiyorsak eğer yazımlarımıza dikkat edip hatasız yazılmalıdır. Zaman içinde harflerin kullanımları değişerek dilimizin yozlaşmasına neden olabilir. En az dilimiz kadar harflerimize de sahip çıkmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu