Okul

10 Tane Atasözü ve Anlamları Kısa

Atasözleri ve Anlamları, 10 Tane Atasözünün Anlamı günlük hayatımızın her alanında ihtiyacımız olacağı sözlerden ibaret olmaktadır. Bilgi sahibi olarak atasözlerimizi yeri geldiğinde söyleyebiliriz.

Sakla Samanı Gelir Zamanı: Bugün ihtiyacınız olmayan eşyaları çöpe atmak yerine saklamak gerekir, yarın veya ertesi gün ihtiyacımız olacaktır.

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır: Yaşantımızda sorunları tek başımıza aşabiliriz komşularımız bizim aşamadığımız sorunları çözmemize yardımcı olmaktadır. Yarın ertesi gün başımıza ne geleceğini bilmeyiz hastalandığımızda dahi ilk olarak komşumuzda yardım isteriz.

Ateş Düştüğü Yeri Yakar: Yaşayacağımız olaylar sadece o kişinin ailesini derinden etkiler. Asker şehit düştüğü zaman komşular üzülür bu duruma ama ailenin evi ocağı yanmıştır.

Damlaya Damlaya Göl Olur: Tasarruflu olmamız gerektiğini ifade eder. Para biriktireceksek veya yatırım için az miktarda kenara koysak dahi ileriki yıllarda çok değerli miktarda paramız olabilir.

Dost Kara Günde Belli Olur: İyi günlerimizde bütün dostlarımız yanımızda olmaktadır. Kötü günümüz olunca sadece gerçek dostları görürüz çevremizde, iyi günümüzde çıkarcılar etrafımızı sarar.

Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkmaz: Günlük hayatımızda yaşanan olaylar varsa eğer ortada bir sorun görülmüştür. Kavga olsa dahi mutlaka bir sebebi vardır o yüzden olmuştur.

Can Boğazdan Gelir: Yaşamımızı devam ettirebilmek için yemek yememiz gerekir. Yemek bulduğumuz zaman mutlaka yemeliyiz.

Acı Patlıcanı Kıracağı Çalmaz: Karşılaştığımız problemler ve bu yolda atlattığımız zorlukları aşarak başarıya ulaşmışızdır.

Babadan Mal Kalır, Kemal Kalmaz: Babasının vefatı ile birlikte kalacak olan sadece maldır, babasından olgunluk, bilgelik veya kültür kalmaz.

Veren Eli Herkes Öper: İnsanlara birşey verdiğiniz zaman daima iyi olmaktasınız eğer bir gün vermezseniz en kötü siz olursunuz.

40 Yorumlar

  1. tamda benim atasözleri defterim kaybolmuştu ödevim vardı yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu