Okul

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Yazı

Türkiye Cumhuriyet’inin milli marşı İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan marş ulusumuzun bağımsızlık sembollerinden biri olmuştur. Milli mücadele döneminde milletimizin ve ordumuzun moralini yükseltilmesi ve mücadele ruhunun kazanılması için kaleme alınmıştır.

Ülkenin dört bir yanında direnişin sembolü olması için marş yazılması gerekli görülmüştür. Meclis tarafından yarışmalar düzenlenerek sona kalan şiirlerden biri Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı olmuştur. Yüzlerce kişi arasında sadece birkaç tanesi meclise taşınmıştır. Şiirler okunurken Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız vekiller tarafından büyük coşkuyla ayakta alkışlanmıştır. Belki Cumhuriyetin temellerinin kurulmasında istiklal marşımızın kabul edilerek yurdun dört bir yanında yayınlanması olmuştur.

Yarışma yüzlerce kişi başvurması ile başlamıştır. Mehmet Akif Ersoy, yarışmanın birincisine para ödülü verilecek olmasını kabul etmeyerek katılmamıştır. Yakınındakilerin ısrarları sonucunda parayı kabul etmeyeceğini söyleyerek yarışmaya katılmıştır. Mehmet Akif Ersoy için ulusun en önemli marşı olan İstiklal Marşı’nın vatan sevgisi ve içtenlikle yazılabilecek olması gerektiğini düşünmüştür. Şiiri beğenilerek 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilmiştir. Cumhuriyet tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olarak görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu