Okul

At Sahibine Göre Kişner Kompozisyon

Hayvanlar sahiplerini tanır ve onları benimser. Ondan başkasının sözüne itaat etmediği gibi başkasına kolay kolay alışamaz. Her hayvan sahibi ile arasında bağ kurarak onunla kendisini mutlu hisseder. Küçüklükten itibaren yanında olan sevgi gösterip besleyen kişileri sahip bellerler. Her canlı sahibine itaat ettiği gibi onunla anlaşır. Sahibinin emrinde olarak bir başkasının talimatlarına uymaz.

Atasözünde anlatılmak istenilen aslında mecaz anlamdır. Yöneten ve yönetilen kişilerin tavırları çalıştığı yöneticisine göre değişiklik gösterir. Yönetilen değil de yöneten daha önemli olduğudur. Çalışandan daha çok çalıştırıcı kişinin önemli olduğu anlatılır. Patronun davranışlarına göre çalışan tutum gösterir. Kızgın bir patronun yanında çalışan kişi daha geri planda durur. Yumuşak güzel huylu patronların yanında çalışan kişiler daha rahat davranış yeri geldiğinde dişini geçirmeye çalışır.

İnsan hayatında gördüğü davranışlar sonucunda kendi hareketlerini belirler. Öğrenci dersine gelen öğretmene göre nasıl davranıyorsa atasözü de öyle anlatır. Annemiz ve babamızın tavrı nasıl oluyorsa evde o şekilde bize karşılık verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu