Okul

19 Mayıs 1919 Tarihinin Ulusumuz Açısından Önemi Nedir

Ülkemiz yabancı uluslar tarafından işgal altındayken mavi gözlü sarı saçlı o komutan 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a yol alarak ayak basmıştır. Ulusumuz tehdit altındayken Samsun ve çevresindeki illere giderek oradaki halkın nabzını ölçmüş milli birliği aşılamıştır. Bölge halkının kurtuluş savaşına bakış açısını öğrenerek o denli hareket etmiştir. Milli mücadele döneminde yapılan görüşmeler hayati önem kazanmıştır.

Atatürk Anadolu’daki illeri gezerek yurdu işgal eden yabancı ulusların askerlerinden vatan topraklarından atılması için halkı bilgilendirmiştir. Büyük bir taarruz gerçekleşerek ülke toprakları temizlenerek Milli Mücadele başarı ile sonuçlanmıştır. Ulusumuz için 19 Mayıs tarihi bir gündür. Düşmana karşı yapılan en önemli mücadele olduğu gibi 30 Ağustos’ta Zafer Bayramı olarak ülkemizde kutlanmaktadır. Tam bağımsızlığımız Türk halkının azmi ve kararlılığı sayesinde olmuştur. Şehitlerimizin kanı ile sulanan topraklarımız ebediyen Türk milletinin olmuştur.

Türk ulusu bağımsızlığına kavuşarak özgürlüğünü sağlamıştır. Türk milleti bu sayede özgürlüğüne ulaşarak vatan topraklarında özgür bir şekilde yaşamını sürdürme hakkını elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu