Okul

19 Mayıs Anlamı ve Önemi Nedir

19 Mayısın Önemi Kısaca, 19 Mayıs Anlam ve Önemi Nedir

Türk tarihi için önemli günlerden birisi olan 19 Mayıs unutamayacağımız günlerden birisidir hatırlamamız gereklidir. Başarılarımızdan birisi bu tarihlerde yapılmıştır. Atatürk ve arkadaşları 19 Mayıs 1919 yılında Samsuna çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmışlardır. O günden itibaren Türk tarihinde önemli bir yer edindi.

Yasalar ile birlikte milli bayram ilan edildi Atatürk’ü anma ve Gençlik Spor Bayramı olarak kutlandı. Her yıl düzenli olarak etkinlikler yapılmış olup geçmiş tarihimizi hatırladık.

Atatürk büyük bir görev üstlenerek Türk milletinin bağımsızlığını kazanması gerektiğini düşünerek milli mücadeleyi başlatma kararı almıştır. İlk olarak tarihte Samsuna çıkması ile bilinmektedir. Esaret altında olan Türk milleti artık özgürlüğüne kavuşmak için savaşması gerekliydi. Türk milleti ulus olarak bir araya gelerek dış kuvvetlere karşı mücadele vermiştir.

Bağımsızlık savaşı başarıya ulaşarak 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu özel gün Türk gençliğine hitap edilmiş düzenli kutlamalar yapılmıştır.

19 mayıs
19 mayıs

19 mayıs 19 mayıs

19 mayıs
19 mayıs

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu