Okul

23 Nisan 1920’de Ne Oldu

23 Nisan 1920 Türk milleti için dönüm noktası olmuştur. Şanlı Türk milletinin 23 Nisan tarihine yakın bir tarihten ele alarak neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Türk milleti için dönüm noktası olmuştur.

İstanbul işgal altında olmasından dolayı bağımsızlık savaşı burada verilemeyeceğine karar verilmiştir. Fikri kesinlik kazanması ile Anadolu’da işe yarayacak kişilere bildiri gönderilerek Ankara’da toplanılması istenmiştir. Mustafa Kemal İstanbul’da yaşanan durumları yakından takipçisi olmuştur.

17 Mart 1920’de meclis konusunda genelgesini yayınlamıştır. Yeni idare tarzının belirlenmesi ülke için kurucu meclisin gerekliliğine hemfikir olunmuştur. Milli Mücadele yıllarında Ankara ulaşılması zor yer olarak görülmüştür.

22 Nisan 1920 tarihinde yapılan çağrı ile 23 Nisan 1920 günü 14.00’de merasim ve dualarla birlikte Meclis açıldı. İlk Meclis açılması ile 90 mebusa, 125 devlet memuru, 53 asker, 53 din adamı ve çeşitli alanlardan çiftçi, hukukçu ile çalışmalarına başlamıştır. Demokrasi ilk olarak Meclis’te yapılan seçim sonucunda Mustafa Kemal Meclis Başkanı seçilmesi ile olmuştur.

Cumhuriyetimizin kurulması ile Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapılarını açması ile 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı olarak her yıl 23 Nisan tarihinde kutlamalar yapılarak anılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu