Sorular Cevaplar

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz

29 Ekim 1923 tarihinde ülkemizin yönetim biçimi Cumhuriyet’in seçildiği gündür. Kabul edilerek ülke yönetiminin rejimi belirlenmiştir. Yönetim biçimi Cumhuriyet ilan edilerek Türk halkına armağan edilmiştir. Ülkenin yönetim biçiminin belirlenerek geleceği teminat altına alınmıştır. Tarihimizde Türk milletinin kendi geleceğini belirleyecek gün olmuştur.

Cumhuriyet Türk milletine bir çok hak getirmiştir. Hanedanlık ile yönetilen Osmanlı Devletinin yerine halkın kendi iradesi ile yönetimine geçilmiştir. Kendisini temsil edecek olan kişilerin halkın oylarıyla seçilerek söz sahibi olması sağlanmıştır. Her bölgenin seçimle gelen temsilcileri kendilerini Cumhuriyet yönetimde temsil etmişlerdir. Halkın kendi iradesi doğrultusunda ülke yönetiminde söz sahibi olacak kişiler seçilir olmuştur.

Cumhuriyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız millete sunulmuştur. Kendi özgür iradeleri doğrultusunda ülkeyi yönetecek olan kişileri seçmeye hak kazanmışlardır. Görev süreleri boyunca ülkelerine hizmet ederler. Gelecek seçimlerde halkın desteği doğrultusunda görevlerine kalabilirler ya da başkaları vekillikte bulunur. Milli birlik duygusu içerisinde yaşamamızı sağlamakta. Türk milletinin vazgeçilmez değeri olan Cumhuriyet halkın özgürlük ve hakları korumaktaydı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlamamızın en yegane sebebi Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim şeklinin belirlenmesi ve Türk halkına tanınan haklardır.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu