Okul

Yuvayı Yapan Dişi Kuştur Anlamı

Atalarımız yaşanmışlıklarından yola çıkarak nasihat olması için sözler söylemişlerdir. Bunlar tecrübe, bilgece düşünce olarak ortaya çıkan özlü sözlerdir. Dayanakları olan insanlara yol gösteren sözlerdir.

Atasözünde evin dışındaki işler erkekten, içindeki düzenlemede kadından sorulduğu anlatılır. Evdeki düzenin, geçiminin, tertibin, huzurun her şeyde kadın söz sahibidir. Evin nasıl süsleneceği konusu kadının zevkine bırakılır. Evin yönetimini huzurlu yaşanmasını kadın sağlar. Erkeğin ev işlerine karışmadığı yapılacak bir şey varsa karar kadına bırakılır.

Ülkemizde erkekler çalışarak eve aş ve para getirir. Kadın ise erkeğin getirdikleri ile evin düzenini sağlar. Harcamaları kendine göre hesap ederek aile düzeni, huzuru ve mutluluğu için çabalar. Kadınlar çalışma hayatında yer almadığından dolayı evin düzeninden sorumludur. Kadınlar tutumlu olarak evine çeşitli katkılarda bulunarak yardımcı olur. Evin yönetimi ve geçimi kadına bırakılır. Aile de herkesin görevi olduğu gibi kadınların görevi de yuvayı kurmak huzuru sağlamak. Yemeğin pişmesinden evin temizliğine kadar kadınlardan sorulur. Kadın ev ekonomisini sağlayan ve düzenleyendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu