Okul

29 Ekim İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet, halkın kendi kendini yönetebilmesidir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde çıkılan bir yolun verimidir. Özgürlüğün ilanı olduğu gibi Türk milletinin varlığını en büyük temelidir. Atalarımızdan Türk milletine kalan en büyük değer Cumhuriyettir. Osmanlı döneminde yaşanan zorluklar, sıkıntılar sonucunda verilen azmin mükafatı olarak kazanılmıştır. Özgürlüğün adil şekilde yayılması ve insanlara ulaştırılması için değerli kılınmaktadır. Cumhuriyet Türk milletinin özgürlüğünün ve bağımsızlığını simgeleyen manevi değerlerinin en büyüğüdür.

Cumhuriyet ile Türkiye var olmuştur. Demokrasinin kazanılması 29 Ekim tarihinde tüm yurtta sağlandı. Özgürlüğe kavuşularak Cumhuriyet insanlığı zamanın ötesinde medeniyetlere taşımıştır. İnsanlığın gelişerek bilgili, değerli ve azimli karar alması sağlanmıştır. Adaletli şekilde insanlığın yönetilerek yaşanması sağlanmıştır. Bağımsızlığın insanlar için gerekli olduğunu göstermiştir. Halkın bağımsız şekilde yaşayarak teminatının devlet olduğunu bilmeleri kalkınmalarını sağlamıştır. Uzun yıllar boyunca azimle verilen mücadele nihayet meyvesini vererek insanlığın özgürlüğe ulaşmasını sağlamıştır.

Atatürk’ün ileri görüşçü düşünceleri ile kazanılan Cumhuriyeti sonsuza kadar korumalı, sahip çıkmalıyız. Türk milletinin en asil görevlerinden birisi Cumhuriyetine sahip çıkmaktır. 29 Ekimler unutulmayarak ilelebet geleceğe sağlam temellerle taşınmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu